Zaujíma vás

hevier

Ahoj!
Volám sa Daniel Hevier a som spisovateľ. Pre deti som napísal 60 kníh. Často chodím medzi vás, rozprávam sa s vami, odpovedám na vaše otázky, hrám vám pesničky, repujem, kreslím obrázky, podpisujem sa vám do pamätníkov (aj na ruku.) Tentoraz ťa však prosím o pomoc. Stala sa mi zvláštna vec, aká sa mi nikdy predtým neprihodila. Chystal som sa písať svoju 61. knihu pre deti.

Mala byť o chlapcovi, ktorý je veselý, bystrý, múdry, ale neposedný. Skôr však, než som stačil vymyslieť názov, napísať prvú vetu, než som mu stihol dať meno - zmizol. Stratil sa, odišiel, ušiel odo mňa. Aj pred týmto sa mi stávalo, že sa mi nejaká postava nevydarila a ja som ju vygumoval z hlavy alebo z počítača. Ale toto je prvýkrát, čo sa mi nejaká postava postavila na odpor a vzbúrila sa. A to už píšem knihy 40 rokov! Nemysli si, že som urazený, že niekto pohrdol byť hrdinom môjho príbehu. Som presvedčený, že každé dieťa má právo na svoju vlastnú cestu, ktorá sa nám, dospelým, občas nemusí páčiť. Ale tuším, že "môj" chlapec sa ocitol vo veľkom nebezpečenstve. Neviem, kde teraz je, kam zablúdil, ale určite mu hrozí nebezpečie. Možno je v zajatí, možno mu ide aj o život! Spisovatelia majú intuíciu (verím, že poznáš toto cudzie slovo) a tá moja mi hovorí, že ho musím zachrániť. Neviem však, ako. Zatiaľ som bezradný. Preto ťa prizývam na spoluprácu. Musíme uskutočniť záchrannú akciu, výpravu na jeho oslobodenie. Možno to bude nebezpečné, no celkom určite dobrodružné. To už nebude výmysel z knižky, ale dobrodružstvo n a o z a j. Uznáš, že na takúto expedíciu nemôžem prijať hocikoho, iba deti s odvahou v srdci. Deti, ktoré prekonajú svoj strach, ktoré sú bystré, vynaliezavé, ktoré dokážu prekonávať prekážky... Preto ťa musím na začiatku podrobiť skúške. Postupom času ti budem posielať úlohy, ktoré musíš splniť, ak chceš patriť do mojej výpravy. Ako prvé mi napíš list alebo pošli mail, či sa chceš zúčastniť tohto dobrodružstva. Adresy vidíš hore. Bez tvojho prihlásenia ťa nemôžem vziať so sebou. Keď mi príde od teba odpoveď, pošlem ti ďalšie inštrukcie. Tento list môžeš preposlať alebo vytlačiť aj svojim kamarátom, spolužiakom, známym... Dbaj však na to, aby to bol spoľahlivý človek, ktorého naozaj poznáš. Nerád by som do tohto tajomstva zasvätil ľudí, ktorí sú ho nehodní.
Ďakujem ti a želám ti múdrosť a odvahu.
Daniel Hevier

 

 

 

Daniel Hevier, spisovateľ
Vydavateľstvo TRIO Publishing
Wolkrova 4
851 01 Bratislava
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Bratislava, január 2017